Product Description
A great entry-level 4-needle machine for hobbyists and small startups. It offers a practical 350*260mm embroidery area and user-friendly operation for custom projects.
Home & entry-level machines for hobbyists and beginners.
USB flash drive pattern transfer
Adopts luminous LOGO screen design
Elegant machine body structure.
4-color needle head,reduces thread changing times, improves efficiency.
Arbitrary combination of letters and patterns.
Compact · Creative · Beginner-Friendly
Light & portable, embroidery on – the – go.
A great helper for home embroidery
Easy to use
Suitable for commercialcial use
“Nest” symbolizes a cozy place where creativity is born, a starting point for embroidery journeys.
Ten colors of thread, freely matched One piece of work, no thread change needed.
Abandons traditional panels, adopts luminous LOGO screen design
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | Nest 4 |
| Head | 1 |
| Needle | 4 |
| Monitor | 7"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Embroidery area | 350*260mm |
| Speed | Max 800SPM |
| Weight | 32KG |
| Packinng Size | 850*800*900mm |
| Voltage | 110-240V |
| Power | 120w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.