Product Description
The ultimate beginner-friendly and hobbyist machine. Compact and lightweight, it features 96 built-in designs, automatic functions, and a simple 7" interface for home crafting.
Home & entry-level machines for hobbyists and beginners.
WONYO Nest 1 household sewing embroidery machine is compact, light and portable, perfectly meeting the sewing and embroidery needs in daily life.
Light & portable, embroidery on – the – go.
“Nest” symbolizes a cozy place where creativity is born, a starting point for embroidery journeys.
Features
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | Nest1 |
| Custom pattern | Input Support |
| Built-in patterns | 96 types |
| Monitor | 7"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Embroidery area | 235X100mm |
| Needle pitch range | 0-4mm |
| Needle width range | 0-7mm |
| Build-in sewing design | Yes |
| Embroidery file format | DST |
| Memory capability | 2,000,000 stitches |
| Speed | Max 650SPM |
| Weigh | t 12KG |
| Packinng Size | 445*365*385mm |
| Voltage | 110-240V |
| Power | 45w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.