Product Description
Wonyo WY1201CL embroidery machine built for large-format projects, this 12-needle machine features an extra-large 1200*360mm embroidery area. It maintains 1200SPM speed with stability, perfect for oversized logos, back designs, monogram agbada etc
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WY1201CL |
| Head | 1 |
| Needle | 12 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1200SPM |
| Embroidery area | 360*1200mm |
| Weight | 210KG |
| Packinng Size | 1530*980*980mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 150w |
Application
suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.