Product Description
Wonyo WY1201C embroidery machine achieves a maximum speed of 1200spm for flat embroidery, maintaining a stable 850spm when embroidering 3D caps.WY1201C Achieve flawless stitches with Japanese rotary hooks and German needles for minimal thread breaks.You can use our embroidery machines to embroider on hats, T-shirts, hoodies, jeans, jackets, bags, leather, shoes, patches, and more.
Main advantage
Product details
View details from different applications
Product parameters
| Model | WY1201C |
| Head | 1 |
| Needle | 12 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1200SPM |
| Embroidery area | 510*360mm |
| Weight | 168KG |
| Packinng Size | 1100 * 800 * 850mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 150w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.