WONYO Brand
WONYO has been focusing on the research and development and manufacturing of computerized embroidery machines since 2009, for 16 years. It has passed CE and ISO9001 certifications, and its products are sold to more than 60 countries around the world. The annual shipment of single-head models exceeds 3,000 units, providing stable and efficient solutions for industries such as clothing customization, gift processing, and cultural and creative embroidery.
Product Display
Product Description
This embroidery machine has a working area of 600*1300mm. It is suitable for making traditional costumes of some countries and ethnic groups, such as India, Pakistan, Morocco, Afghanistan, Nigeria, and Côte d'Ivoire.This is a lightly customized model. If the customer has a larger area of embroidery required, we can customize it.
Product Parameters
| Model | WYQ901ML |
| qHeads | 1 |
| Needles | 9 |
| Working Area | 600*1300mm |
| Max Speed | 1200 spm |
| Function | Cap, Tshirt,Flat embroidery etc |
| Computer | 10" LCD Touch Screen |
| Languages | 16 languages:Chinese, English, French, Russian, Dutch, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Arabic, Thai, Vietnamese and etc. |
| Automatic thread cutting | Yes |
| Automatic thread switching | Yes |
| Available file formats | DST、DSB |
| File transfer method | USB and WIFI |
| Gross Weight | 300 kg |
| Package Size | 1730*1300*1090mm |
WY1201C
Accessories
CUSTOMER FEEDBACK
FAQ