Product Description
Wonyo WYQ904 embroidery machine this four-head, 9-needle machine is a production line cornerstone. It delivers quadruple the output (500*450mm per head), designed for high-volume contract embroidery..You can use our embroidery machines to embroider on hats, T-shirts, hoodies, jeans, jackets, bags, leather, shoes, patches, and more.
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ904 |
| Head | 4 |
| Needle | 9 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Embroidery area | 500*450mm |
| Speed Max | 1000SPM |
| Weight | 850KG |
| Packinng Size | 2450*1050*1740mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 750w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.