Product Description
Wonyo WYQ1501 embroidery machine this 15-needle single-head machine provides excellent color versatility in a compact format. Its 1200SPM speed and 14"x8" area make it great for complex logos and designs.
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ1501 |
| Head | 1 |
| Needle | 15 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1200SPM |
| Embroidery area | 360*200mm |
| Weight | 158KG |
| Packinng Size | 1100 * 800 * 850mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 150w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.