Product Description
Model: Quality Series WYQ1501ML
This 15-needle machine stands out with its massive 1200*600mm jumbo field and 1200SPM speed, engineered for the most demanding large-format commercial projects.
Application: suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.
DST,DSB format are compatible/Automatic thread trimming/Patterns can be transferred via USB flash drive or WIFI/Automatic color change/With foot wheels on machine body, easy for moving/High speed threading system, reduce thread jam and jump/20,000,000 stitches memories matched with 200 patterns/Automatic thread break detection/270°wide cap frame/Emergency stop/Various embroidery hoop sizes to meet customer’s demands/Full servo motor with power 150W, lowest consumption of the whole industry/DC36V XY servo driver , silent working, stable and high precision.
“Quality” emphasizes reliability and excellence, highlighting Wonyo’s dedication to industrial-grade embroidery machines.
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ1501ML |
| Head | 1 |
| Needle | 15 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1200SPM |
| Embroidery area | 1200*600mm |
| Weight | 290KG |
| Packinng Size | 1650*1300*1090mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 150w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.