Product Description
WONYO brand-new c 4-head, 9-needle embroidery machine supports three core functions: flat embroidery, garment embroidery, and hat embroidery. It features automatic 9-color changing, fully automatic thread trimming and breakage detection, and a 10-inch touchscreen for intelligent control. The entire machine uses imported core components, ensuring durability and stability, making it an ideal piece of equipment for high-efficiency, small-batch production of various products.
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ904 |
| Head | 4 |
| Needle | 9 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1000SPM |
| Embroidery area | 500*450mm per head for flat |
| Function | caps,shirts,falt,3D etc |
| Memory | 20 million stitches, capable of storing 200 patterns |
| Supported formats | DST/DSB/BMP images for direct embroidery |
| threads cutting | Fully automatic threads cutting and clamping |
| Color changing | Automatic |
| Weight | 850KG |
| Packinng Size | 2450 * 1050 * 1740mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 750w |
| Warranty | 1 year for the whole machine, 2 years for the electronic control system |
| After-sales Service | 24/7 technical support, lifetime maintenance |
Main advantage
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.