Product Description
WYQ1506 is extremely cost-effective. A versatile 6-head chenille embroidery specialist. It creates raised, textured designs for athletic wear and fashion, offering high-impact decoration at production speeds. When you have achieved initial success in your embroidery business and start looking for an embroidery machine with better performance, this machine is your perfect choice.You can use our embroidery machines to embroider on hats, T-shirts, hoodies, jeans, jackets, bags, leather, shoes, patches, and more.
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ1506 |
| Head | 6 |
| Needle | 9/12/15 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
|
Embroidery area |
500*450mm |
| Speed Max | 1000SPM |
| Weight | 1165kg |
| Packinng Size | 3400*1100*1740mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 1000w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.