Product Description
Wonyo WYQ1208 embroidery machine for ultimate scale, this eight-head, 12-needle machine delivers unparalleled daily production capacity. It maximizes floor space efficiency for giant order fulfillment (400*450mm per head).
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ1208 |
| Head | 8 |
| Needle | 12 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1000SPM |
| Embroidery area | 400*450mm |
| Weight | 1400KG |
| Packinng Size | 3700 * 1100 * 1740mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 1500w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.