Product Description
Model: Quality Series WY1201CML
This powerhouse combines a jumbo 1200*500mm embroidery area with 1200SPM speed. It’s engineered for the most demanding large-scale and high-detail commercial applications.
Application: suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.
DST,DSB format are compatible/Automatic thread trimming/Patterns can be transferred via USB flash drive or WIFI/Automatic color change/With foot wheels on machine body, easy for moving/High speed threading system, reduce thread jam and jump/20,000,000 stitches memories matched with 200 patterns/Automatic thread break detection/270°wide cap frame/Emergency stop/Full servo motor with power 150W, lowest consumption of the whole industry/DC36V XY servo driver , silent working, stable and high precision
“Quality” emphasizes reliability and excellence, highlighting Wonyo’s dedication to industrial-grade embroidery machines.
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ1204 |
| Head | 4 |
| Needle | 12 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1000SPM |
| Embroidery area | 500*450mm |
| Weight | 850KG |
| Packinng Size | 2450*1060*1750mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 150w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.