Product Description
Wonyo WY1512CH embroidery machine, the pinnacle of chenille production, this twelve-head giant is built for the largest manufacturers needing to fulfill massive orders for textured embroidery.
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WY1512CH |
| Head | 12 |
| Needle | 15 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1000SPM |
| Embroidery area | 400*450mm |
| Weight | 1957KG |
| Packinng Size | 6100 * 1050 * 1740mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 1500w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.