Product Description
Wonyo WYQ1203 embroidery machine featuring three 12-needle heads, this machine offers enhanced color capacity and detail for high-volume production. It’s built for consistent, quality output on a 500*400mm area per head.
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ1203 |
| Head | 3 |
| Needle | 12 |
| Monitor |
10"Lcd display |
| Language |
Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1000SPM |
| Embroidery area | 500*400mm |
| Weight | 545KG |
| Packinng Size | 1950 * 1050 * 1740mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 450w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.