Product Description
Wonyo WYQ1206 embroidery machine a true production beast with six synchronized 12-needle heads. This system is designed for large-scale factories requiring massive, efficient output (500*450mm per head).
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WYQ1206 |
| Head | 6 |
| Needle | 12 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1000SPM |
| Embroidery area | 500*450mm |
| Weigh | t 1165KG |
| Packinng Size | 3400 * 1100 * 1740mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 1000w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.