Product Description
Wonyo WY1510CH embroidery machine, A high-capacity chenille machine with ten 15-needle heads. Built for large-volume orders of premium textured apparel and promotional items.
Main advantage
Product details
Detailed view from different angles
Product parameters
| Model | WY1510CH |
| Head | 10 |
| Needle | 15 |
| Monitor | 10"Lcd display |
| Language | Chinese, English, French, Spanish, Portuguese, Turkish, German, Dutch , Thai, Arbic, Romania, Italian, Vie tnamese, Hebreo, Polish, etc |
| Speed Max | 1000SPM |
| Embroidery area | 400*450mm |
| Weight | 1500KG |
| Packinng Size | 5300 * 1050 * 1740mm |
| Voltage | 100-250V |
| Power | 1500w |
Application
Suitable for caps,tshirts, garments, pants, pocket, bag, shoes, tablecloth,various, various thickness of fabric and leather etc.