The NEST 10 series is a game-changer for professional embroidery. Featuring 10 needles and a high-speed motor, it allows for intricate multi-color designs without the need for manual thread changes.
| Model | NEST 10 |
| Head Count | 1 Head |
| Needles | 10 Needles |
| Embroidery Area | 360 x 260 mm |
| Max Speed | 800 SPM |
| Display | 7" LCD Touch Screen |
| Power (V/P) | 110-240V / 120W |
| Weight | 37 KG (Gross) / 35 KG (Net) |
| Packing Size | 725 x 550 x 705 mm |
Product Description
Wonyo Nest10 embroidery machine with 10needle single heads, this machine offers enhanced color capacity and detail for high-volume production. It’s built for consistent, quality output on a 360*260mm area .